Rozstępy to przypadłość dotykająca bardzo dużej grupy kobiet. Jednak wbrew powszechnej opinii szpecące pręgi nie są jedynie zmartwieniem młodych matek. Mogą pojawić się również w okresie dojrzewania (kiedy następuje szybki wzrost), podczas menopauzy u pań oraz na każdym innym etapie życia, najczęściej wtedy, gdy gwałtownie i znacząco przybieramy na wadze lub nagle chudniemy. Wpływ na powstawanie rozstępów miewają też wahania hormonów oraz czynniki genetyczne. Jest to problem, który niejednokrotnie dotyka sportowców, kulturystów raptownie zwiększających masę mięśniową oraz osoby zażywające leki steroidowe.
Rozstępy na początku mają kształt czerwonych lub purpurowych wrzecionowatych pasm. Po pewnym czasie, w fazie zanikowej nieco się zmniejszają i bledną, pozostawiając siatkę perłowobiałych nieregularnych linii, podobnych do blizn.
Do powstawania rozstępów przyczyniają się przede wszystkim zmiany hormonalne, które prowadzą do uszkodzenia fibroblastów, komórek produkujących elastynę i kolagen. W wyniku dysfunkcji powstają włókna słabe i kruche, łatwo ulegające przerwaniu, to dlatego skóra traci elastyczność i jędrność.
Raz powstałych rozstępów trudno się pozbyć za pomocą środków, takich jak kremy czy maści. Potrzeba bardziej zaawansowanych metod oferowanych przez medycynę estetyczną. Wśród proponowanych przez nas zabiegów skutecznie usuwających nieestetyczne pręgi znajdują się: