Laser chirurgiczny CO2 służy do usuwania różnego rodzaju zmian skórnych typu brodawki łojotokowe, włókniaki miękkie, brodawki wirusowe, kępki żółte itp.
Wszystkie zmiany skórne przed usunięciem muszą być poddane ocenie lekarza poprzez badanie w dermatoskopie.
Zaletą usuwania zmian skórnych laserem CO2 jest fakt, że metoda ta jest bezkrwawa i bezkontaktowa (do skóry nie dotyka żadne urządzenie, na skórę z odległości około 0.5-1 cm działa jedynie wiązka światła laserowego). Taka bezkontaktowa metoda niweluje ryzyko zakażeń wirusami, przyspiesza okres gojenia, najczęściej nie pozostawia blizny.
Małe zmiany można usuwać nie stosując znieczulenia, jedynie nawiew zimnego powietrza z aparatu Cryo- T cooler. Większe zmiany lub na prośbę pacjenta znieczula się przy pomocy iniekcji ze środkiem znieczulającym tuż przed zabiegiem.
Zastosowanie lasera chirurgicznego CO2:
- włókniaki
- brodawki łojotokowe
- brodawki wirusowe („kurzajki”)
- brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste)
- niektóre znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki)
- niektóre blizny
- inne narośla skórne
Jak to działa ?
Przed zabiegiem powierzchnia skóry na której będzie wykonywany zabieg zostaje dokładnie oczyszczona.Następnie o ile będzie to koniecznie lekarz znieczuli miejsce wykonywania zbiegu.
Po dobraniu odpowiednich parametrów lasera w zależności od wielkości zmiany i jej charakteru następuje wygenerowanie krótkiego impulsu laserowego, który odparowuje tkankę. Działanie lasera CO2 powoduje zmniejszone krwawienie podczas zabiegu przy jednoczesnej dezynfekcji pola zabiegowego.
Zazwyczaj na drugi dzień po zabiegu na miejscu może pojawić sie strupek, który po kilku dniach sam odpadnie.
Całkowite zagojenie się rany zależy do wielu czynników i jest procesem indywidualnym, lecz z reguły trwa 3-4 tygodnie w czasie których należy przestrzegać zaleceń lekarza.
Czas trwania zabiegu to około 5-15 minut.
Faser używany w Centrum Medycznym Tulipan jest jednym z najdelikatniejszych laserów do bezkontaktowego i bezkrwawego wykonywania zabiegów cięcia, odparowywania i koagulacji tkanek miękkich. Precyzja lasera CO2 pozwala wykonywać mikroinwazyjne zabiegi z optymalnym efektem estetycznym przy małym ryzyku powstawania blizn.
Przeciwskazania do zabiegu
- zmiany nowotworowe
- wrażliwość na światło,
- świeża opalenizna / korzystanie z solarium (należy zaprzestać użytkowania na miesiąc przed serią),
- używanie / przyjmowanie preparatów światłouczulajacych np. z retinolem, wit. C, kwasami AHA, BHA, z dziurawcem, nagietkiem, tetracykliny (należy odstawić na miesiąc przed serią), retinoidy (należy odstawić na co najmniej 3 miesiące przed serią)
- epilepsja,
- skłonność do bliznowacenia,
- wcześniejsze głębokie zabiegi złuszczające (w przeciągu ostatniego miesiąca),
implanty, wypełniacze oraz nici w okolicy obszaru zabiegowego; nici medyczne wchłanialne do 6 miesięcy po zabiegu, nici medyczne niewchłanialne – przeciwwskazanie bezwzględne, - infekcje bakteryjne / grzybicze / wirusowe.
Po zabiegu
- stosować się do zaleceń lekarza,
- nie korzystać z sauny i gorących kąpieli
- ekspozycja na słońce miejsc poddanych zabiegowi możliwa jest tylko po wcześniejszym naniesieniu kremu z silny filtrem przeciwsłonecznym ( minimalny faktor 50 )
- nie stosować wszelkiego rodzaju zabiegów złuszczających
w miejscu zabiegu nie stosować kosmetyków i preparatów innych niż wskazanych przez lekarza