DEPILACJA WŁOSÓW
Gładkie ciało to marzenie każdej kobiety. Piękna i aksamitna skóra śni się nam po nocach. Tym bardziej kiedy kolejny raz mamy sięgnąć po wosk do depilacji lub zwykłą maszynkę. Z tegoż powodu depilacja laserowa stała się tak popularna. Za to, że „…żaden włos się jej nie wywinie…” wieńczy coraz to większe depilacyjne sukcesy i wciąż jest udoskonalana.
Obecnie laser to najnowocześniejszy sposób radzenia sobie ze zbędnym owłosieniem.
Jak to działa?
Włos ludzki składa z części żywej – cebulka oraz martwej – trzon włosa. Wiemy z doświadczenia, że rośnie on cyklicznie. W trakcie jego cyklicznego rozwoju możemy wyróżnić 3 fazy:
- anagen
- katagen
- telogen
Podczas zabiegu na włos kieruje się pulsacyjne światło oraz prąd o częstotliwości radiowej. Jeśli włos znajduje się w anagenie, światło jest wówczas najintensywniej pochłaniane przez melaninę – barwnik skóry. Energia światła jest tak silna, iż niszczy cały włos. Biorąc pod uwagę fakt, że na skórze występują włoski w różnej fazie rozwoju zabieg należy powtórzyć około 4-5 razy.
Jakie to daje efekty?
Bardzo duże. Seria zabiegów pozwala pozbyć się do 90 % owłosienia ciała, nawet na kilka lat. Z drugiej strony odrastające włoski są dużo słabsze i rosną znacznie wolniej.
Ile trwa zabieg?
Jest to oczywiście zależne od miejsca, które chcemy poddać depilacji oraz od jego powierzchni. Depilacja partii twarzy zajmuje kilka minut. Depilacja nóg lub pleców trwa dłużej około 20 – 30 minut.
Jak przygotować się do zabiegu?
Na 3 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać opalania skóry, aby nie podrażnić jej podczas depilacji. Nie należy również samodzielnie usuwać zbędnego owłosienia. Na tydzień przed zabiegiem pacjent powinien odstawić kremy służące do depilacji oraz zaprzestać stosowania ewentualnych pilingów, które złuszczają skórę. Jeśli pacjent, który wybiera się na zabieg zażywał leki „światłouczulające” – z grupy Aspiryn zabieg można wykonać dopiero po tygodniu od zakończenia ich dawkowania. Dwa dni przed zabiegiem skórę należy ogolić. Przed samym zabiegiem umyć i osuszyć.
Po depilacji laserowej skóry nie można poddawać opalaniu. Należy stosować filtry ochronne. W pierwszych tygodniach po zabiegu powinno się zaprzestać stosowania kosmetyków o działaniu złuszczającym. Bezpośrednio po samym zabiegu nie wolno używać mydła czy dezodorantów. Zabieg depilacji laserowej jest bezinwazyjny i praktycznie bezbolesny.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- ciąża i karmienie piersią
- skóra opalona/skóra po stosowaniu samoopalaczy ( nie wcześniej niż tydzień po ostatnim zastosowaniu )
- bielactwo
- łuszczyca
- padaczka
- nieprawidłowe gojenie się ran
- terapia hormonalna ( po uzgodnieniu z lekarzem )
- aktywna infekcja w miejscu zabiegu
- rozrusznik serca
- przyjmowanie niektórych leków ( retinoidy, tetracykliny, sulfonamidy wit.A,wit E)
- zioła: dziurawiec, nagietek i bratek ( odstawić tydzień przez zabiegiem )
- opryszczka